Yeni T1-16 Taktik Tırmanma Liberatörü özellikle taktik amaçlı kullanım için geliştirilmiştir. İp üzerinde dakikada 100 metre hızla tırmanabilen ve inebilen, su geçirmez, eşsiz bir cihazdır.

T1-16 Modeli, tasarımı, enerji özellikleri ve aküleriyle tamamen özgündür ve sadece taktik kullanıcılara sunulmuştur. T1-16 Taktik Liberatör en ağır operasyon koşullarına dayanacak tarzda tasarlanmış olup; su geçirmez, hızlı ve sessizdir.

Hız

Azami tırmanma  hızı 100 metre/dakika ve iniş hızı 130 metre/dakikadır.

Yüksek hassasiyetteki kumanda mekanizması ile hız 0m/dk ile 100m/dk arasında sürekli olarak kontrol edilebilir. Ayrıca, iyi dengelenmiş hızlanma özellikleri liberatörün hassas kumandasına eşlik etmektedir.

Hem hız hem de yukarı-aşağı işleverine sadece tek elle kumanda edilmekte ve böylelikle kullanıcının tek eli her zaman serbest kalmaktadır.

Akü Sistemi ve Mesafe

T1-16 Taktik Liberatörün aküsü cihazın içerisine tümüyle entegre edilmiştir. Tırmanma mesafesi tırmanma hızına, taşıdığı yüke ve ortam ısısına bağlıdır. 

Liberatörün elektronik sistemi enerji kullanımını, ısıyı ve diğer önemli parametreleri takip ederek performans, mesafe ve akü ömrünü korur.

Akü kapasitesi liberatör üzerinde bulunan LED gösterge ile gösterilir. Kullanıcı, kalan şarj durumunu hassas bir şekilde takip edebilir. Taktik uygulamalarda gerek duyulursa kullanıcı ışıklı göstergeyi devre dışı bırakabilir.

Akü şarj cihazı doğrudan liberatöre bağlanır. Şarj süresi 30 dakikadan daha kısadır.

Kaldırma Kapasitesi

Taktik Liberatör yaklaşık 150 kg ağırlıkta tam donanımlı bir operatörü taşıyacak kapasitededir. Cihaz, üzerindeki yükü sürekli takip etmekte ve ağırlık 200 kg'ı aştığında aküleri korumak için otomatik olarak kendini kapatmaktadır.

Daha yüksek kaldırma kapasitesine ihtiyaç duyulduğu taktirde bir makara kullanılarak kaldırma kapasitesi 400kg'a çıkarılabilir. Bu durumda tırmanma hızı 50 metre/dakika olacaktır. 

Kullanıcı Arayüzü

T1-16 Taktik Liberatörün kullanıcı ara yüzü çok kolaydır. Kullanıcı hız, yön ve akü gücü üzerinde tam kontrole sahiptir. Liberatöre tek elle kumanda edilir.

Sualtında Kullanım

T1-16 Taktik Liberatör 10 metreye kadar su sızdırmaz özelliktedir ve su altında da kullanılabilir. Bir yüzdürme aparatı ile su üzerinde yüzebilir. 

Isı Aralığı

Düşük ısılar akü kapasitesini etkilerken yüksek ısılar cihazın ısınma dayanımını zorlayacaktır. T1-16 Taktik liberatörün elektronik sistemi dahili ısı kadar çevre ısısını da izler; hem akü kapasitesini hem de ısı dayanımını koruyacak şekilde performansı düzenler.

İp

T1-16 Taktik Liberatörün tırmanma halatına takılması hızlı ve kolaydır. Halat, gerek karanlıkta gerekse su altında, 10 saniyeden daha kısa sürede cihaza yerleştirilebilir.

Patentli ip sarma sistemi özlü halatlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Mükemmel kavrama özelliği sayesinde ıslak halatlarla da çalışabilir. Kullanılacak ipin çapına göre kullanıcı tarafından değiştirilebilen iki farklı halat sarma makarasına sahiptir:

  • Tip A: 10-13 mm halat (EN 1891)
  • Tip B: 7-9 mm halat (seçimlik)

Halat sarma sistemi de patentlidir.

Ağırlık

 T1-16 Taktik Liberatörün ağırlığı aküler hariç 12 kg'dır.

Gürültü

T1-16 Taktik Liberatörün gürültüsü üzerindeki yüke ve hıza bağlıdır. Düşük hızlarda liberatör tam anlamıyla sessizdir.

Bırakma Sistemi

Hızlı ayrılma sistemi, tam yük altında dahi olsa kullanıcının liberatörden bir anda ve tek elle ayrılmasını mümkün kılar.

Uzaktan Kumanda

Seçimlik olarak T1-16 Taktik Liberatör uzaktan kumanda sistemi ile donatılabilir. Liberatörün hız ve kontrol özellikleri 100 metre mesafeden kumanda edilebilir. Uzaktan kumanda, liberatör üzerindeki kumandaları devre dışı bıraktığı için kurtarma operasyonları sırasında kullanılabilir. Kullanıcının iniş/çıkışa devam edemediği durumlarda, başka biri tarafından uzaktan kumanda ile indirilip-çıkarılarak operatör güvenli noktaya ulaştırılabilir.

Uzaktan kumanda özelliği, erişim yöntemleri açısından çok çeşitli imkanlar sunmaktadır. Liberatör bir sabitleme noktasına bağlandıktan sonra kullanıcı sadece ipin ucuna kendisini bağlayarak iniş/çıkışını kontrol edebilir. Uzaktan kumada su altında çalışmamaktadır.

Acil Durum İnişi

T1-16 Taktik Liberatör mekanik olarak da inebilir. Kullanıcı akü gücü olmaksızın iniş yapabilir.

Belgelendirme

T1-16 Taktik Liberatör Avrupa Makine Yönetmeliğine göre CE onaylıdır.